Każdy ród ma swoje korzenie i żaden nie powstaje z próżni, gdy jednak przedmiotem dyskusji toczonych przez historyków jest genealogia Piastów, wielu z nich nie może oprzeć się wrażeniu, że poruszają się po niezwykle grząskim gruncie.
Rzeczywiście, poszukiwanie korzeni pierwszej polskiej dynastii panującej jest zadaniem niemal niemożliwym, choć bowiem samego założyciela rodu, a więc Piasta utożsamia się z władcą plemiennym, który żył w dziewiątym wieku, jest to postać legendarna.
Już samo nazewnictwo – legendy mówią bowiem o Piaście Kołodzieju – sugerują zresztą, że możemy mówić o zlepku informacji dotyczących nie jednej, ale kilku osób (istnieje również szereg innych hipotez tłumaczących pochodzenie nazwy dynastii, mówi się bowiem, że określenie piast odnosi się do sprawowanego urzędu plemiennego).
Niepewni są również potomkowie legendarnego władcy, których imiona – Siemowit, Leszek i Siemomysł – przetrwały nie tylko w podaniach ustnych, ale i w zapisach pierwszych kronikarzy. Jeżeli zresztą mielibyśmy zastanawiać się nad wiarygodnością pierwszych przekazów, powinniśmy zwrócić uwagę i na to, że nie wiemy właściwie nawet tego, jak pierwszy polski władca miał na imię, Gall
Anonim zapisywał je bowiem jako Mesco, a inni kronikarze używali w tym kontekście dość zróżnicowanego nazewnictwa. Wiemy jednak, że ostatnim męskim potomkiem rodu był Jerzy Wilhelm, książę brzesko-legnicki, który zmarł w roku 1675. Ostatnia kobieta z tego rodu przeżyła go o dwadzieścia sześć lat. Była nią księżniczka legnicka Karolina, która zmarła w roku 1701.